Svetlá na konci tunela? (pozitíva jesennej časti Corgoň ligy)

Autor: Tomáš Olšiak | 5.1.2013 o 10:54 | Karma článku: 3,73 | Prečítané:  531x

Decentralizácia sily V posledných ročníkoch bývalo v rámci koloritu corgoňligových mužstiev zvykom, že kvantita aj kvalita klesala priamo úmerne so vzďaľovaním sa od západných hraníc. Mužstvá zo stredu a východu Slovenska zväčša okupovali spodné poschodia tabuľky a v tých vrchných miešali karty najmä tímy zo západnej časti krajiny pod Tatrami. Hoci čo sa početnosti zastúpenia týka, situácia sa veľmi nezmenila, rozloženie síl sa zdá byť už predsa len vyrovnanejšie.

 

Košice po nedôstojných záchranárskych úlohách v predchádzajúcich ročníkoch konečne zdvihli zástavu a zimujú na výbornom štvrtom mieste s jednobodovou stratou na druhé Zlaté Moravce. Zdá sa, že košický MFK a trénerský búrlivák Ján Kozák sú si súdení a toto spojenie opäť robí zázraky. Od jeho opätovného nástupu do funkcie hlavného trénera sa zlepšili výsledky, zatraktívnil herný prejav a tiež zvýšili návštevy v Čermeli. Mnohými odpisovaný Ružomberok sa napriek (alebo vďaka?) existenčným problémom sprevádzajúcimi prípravu na nový ročník zomkol a súdržná partia okolo kapitána Ďubeka napokon na jeseň získala rovnaký počet bodov ako napríklad úradujúci majster zo Žiliny. Mladé ružomberské mužstvo dokázalo byť vyrovnaným partnerom aj tím najlepším a nasadením a bojovných duchom trápilo aj mužstvá s niekoľkonásobne vyšším rozpočtom.

Svojskou kapitolou je Banská Bystrica. Tej síce patrí až desiate miesto, avšak na základe predvedenej hry ju tiež možno považovať skôr za prínos do jesennej Corgoň ligy. Ak by mala Dukla na Jeseň na hrote skúseného a osvedčeného strela Jakubkovho kalibru, zimovala by určite vyššie. Jediným ,,nezápadným" mužstvom, ktoré svojimi výkonmi pripomenulo biedu posledných sezón, tak ostal prešovský Tatran. Ten opäť neprekročil svoj tieň a z jeho hry mnohokrát boleli oči.

 

Záblesk ofenzívnej nádeje

Použiť v súvislosti s dianím na corgoňligových trávnikoch prívlastok atraktívny by stále nemalo ďaleko od oxymoronu, nemožno však poprieť pozitívny smer, ktorým sa naša najvyššia ligová súťaž v hernom prejave vydala. Väčšina corgoňligového pelotónu uplatňovala viac-menej ofenzívny štýl hry.

Z radu, pochopiteľne, vyčnieval AS Trenčín. ,,Slovenská Barcelona" pod vedením trénerského supertalentu Adriána Guľu ukázala, že aj v našich podmienkach sa dá forsírovať moderný a atraktívny futbal. Navyše, ku cti Trenčanom slúži aj to, že na ich futbalovej tvári bolo najmenej badateľné, či hrajú na svojom umelom trávniku alebo na ihrisku súpera. Najväčší favorit na majstrovský titul, bratislavský Slovan, vyčnieval skôr výsledkovou konzistentnosťou ako herným prejavom, ale hlavne v druhej polke jesene sa mu darilo spojiť efektívnosť s efektnosťou. Napokon, v kádri s hráčmi ako Milinkovič, Hlohovský, Grendel či Peltier je mužstvo predurčené k tomu, aby svojou hrou divákov neuspokojovalo iba výsledkovo ale aj vizuálne.

Zlaté Moravce sa nevyhli hluchým miestam (mementom je hlavne výkon v Košiciach), udržali však latku nastavenú minulou sezónou. Na pôde dlhodobej koncepčnej práce vyrástlo zohraté mužstvo, ktorého kombinačný prejav si vyslúžil mnoho uznaní aj z táborov súperov. Najmä na domácom trávniku sa prezentovali odvážnou a aktívnou hrou aj Ružomberčania. Pod Čebraťom je najlepším barometrom reakcia náročných divákov a tých si počas jesene mladé ružomberské mužstvo získalo na svoju stranu. Veľa peňazí za málo muziky opäť produkoval Ján Kozák v Košiciach a najmä na domácom trávniku predvádzali jeho zverenci futbal, na ktorý sa dobre pozeralo. Výzvou do jarných bojov však bude preniesť domáce výkony aj na trávniky súperov, kde sa Košičania dočkali prvého víťazstva až v poslednom jesennom kole na pôde Banskej Bystrice.

Príjemným prekvapením bol aj nováčik z Myjavy, ktorý sa navzdory predpokladom nezabetónoval pred vlastnou šestnástkou a snažil sa o otvorenú partiu s každým súperom. Až do rozpadu ofenzívneho dua Cleber - Soumah mala veľmi dobré momenty aj Nitra a k súperovej bráne to sympaticky ťahalo aj banskobystrickú omladinu.

Výnimkou z pravidla bol antifutbal prešovského Tatrana pod vedením Angela Červenkova. Taktická príprava pod vedením bulharského trénerského omylu zjavne spočívala najmä vo varovaní hráčov pred nákazlivou epidémiou vyskytujúcou sa v súperovej šestnástke a jej okolí. Keď sa posledné dve kolá dostal ku kormidlu jeho asistent Ladislav Totkovič, bez servítok pri ústach povedal, čo si o Bulharovej defenzívnej filozofii myslí. Do zvyšných dvoch kôl odvážne sľúbil útočný herný prejav a šesť bodov. K odvahe pridal aj schopnosti a oba sľuby tak do bodky splnil. Nie je preto vôbec vylúčené, že do jarných corgoňligových vôd vpláva s koňarmi ten istý kapitán, ktorý úspešne vyplával z tých jesenných.

 

Väčší priestor pre mladých

,,Ekonomická kríza mi pomohla. Kluby nemali prostriedky na veľké nákupy a mnoho mladých hráčov tak dostalo šancu ukázať svoje schopnosti." To sú slová Stephena El Shaarawyho. Hráča, ktorého meno pred rokom poznali len najvernejší fanúšikovia AC Milána a dnes je z neho najlepší strelec talianskej Serie A. A pritom ide stále len o dvadsaťročného futbalistu!

Nebývalý priestor dostali mladí hráči aj v slovenskej najvyššej súťaži. Hoci zástupcovia klubov nevynechali jedinú príležitosť pochváliť sa tým, že dávajú šancu odchovancom, v mnohých prípadoch to bola skôr z ekonomickej núdze cnosť. V konečnom dôsledku však na tom až tak nezáleží, pretože výstup je ten istý - talentovaní slovenskí futbalisti dostávajú už v mladom veku na tanieri poriadnu porciu corgoňligového menu a to je len dobre.

V Ružomberku siahli kvôli zlej finančnej situácii k zdanlivo krajnému riešeniu. Mužstvo pre túto sezónu vyskladali do veľkej miery z mladíkov z rozpusteného ,,béčka". Postavenie v tabuľke je dôkazom, že Liptákom tento ťah vyšiel azda až nad očakávanie dobre. AS Trenčín, najmladší tím celej súťaže, pokračuje v nastolenom trende a dokazuje, že nedostatok skúseností nemusí mužstvo automaticky diskvalifikovať z boja o najvyššie méty. Na jeseň hrali Trenčania najlepší futbal v celej lige a ak by v poslednom zápase so Senicou udržali čisté konto ešte o pár desiatok sekúnd dlhšie, zimovali by druhí. Teda na mieste, ktoré by reálnejšie odzrkadľovalo ich účinkovanie v jesennej časti.

Zabudovávanie mladých hráčov do prvého tímu si za prioritu pre túto sezónu určili aj v Banskej Bystrici. Aj preto siahli po Norbertovi Hrnčárovi, v Corgoň lige nevyskúšanom, avšak v práci s mládežou už osvedčenom trénerovi. Aj preto o jeho výmene neuvažujú ani po výsledkovo neúspešnej jeseni. Navyše, treba poznamenať, že postavenie banskobystrickej Dukly je do určitej miery skresľujúce. Mladíci pod Hrnčárovým vedením odohrali veľa dobrých zápasov, nedostatok skúseností sa však hlavne vo finálnej a predfinálnej fáze prejavoval priam až bolestným spôsobom. Hernú kvalitu preto mnohokrát nedokázali premeniť do úspešnej výsledkovej podoby. Košických mladíkov pokropil živou vodou čarovný Kozákovo prútik a okolo mnohých z nich bolo počas zimného prestupového obdobia rušno.

Kapitolou samou o sebe bola situácia v Žiline. Dať šancu vlastným odchovancom je počin určite chvályhodný. Ale aby takmer tretinu základnej zostavy úradujúceho majstra v ligovom zápase tvorili šestnásť a sedemnásťroční hráči... To je precedens hraničiaci až s neúctou voči najvyššej futbalovej súťaži. Na svoje podivné experimentovanie napokon Adelaar zaslúžene doplatil a v jarnej časti ho už v Corgoň lige neuvidíme.

Na záver radostné konštatovanie, že implementácia mladých hráčov do corgoňligovej scény už priniesla prvé ovocie. Reprezentačná dvadsaťjednotka má za sebou jeden z najúspešnejších kvalifikačných cyklov vo svojej histórii. Konštatovanie je to o to cennejšie, že sa konečne nemusela spoliehať len na legionárske hviezdičky. Jej gro vo veľkej miere tvorili práve hráči, ktorí dostali už v mladom veku šancu naplno ukázať svoje kvality v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná potvrdila, že nepríde.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?